• دندانپزشکی عمومیارائه کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی
  • دندانپزشکی کودکان
  • ایمپلنتبهترین نتایج استفاده از ایمپلنت
  • ارتودنسیانجام ارتودنسی با به کارگیری پیشرفته ترین متدها
دندانپزشکی عمومی دندانپزشکی کودکان ایمپلنت ارتودنسی

لبخند بی نقص با سفید کردن دندان ها

لبخند زدن یکی از اولین و مؤثرترین شیوه های ارتباطات اجتماعی است. شکل نامناسب دندان و دهان، می‌تواند سبب کاهش اعتماد به نفس در افراد شود. با طرح لبخند، می‌تواند ظاهر دندان و دهان را اصلاح کند و با ایجاد لبخند زیباتر اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی شاخه ای از علم دندانپزشکی است که در آن، متخصصان زیبایی دهان و دندان اقدام به رفع عیوب و ایرادات ظاهری دندان ها می نمایند. در دندانپزشکی ، وضعیت بهداشت و سلامت دندان های فرد، باید از پیش، اصلاح شده و بهبود یافته باشد تا بتوان خدمات دندانپزشکی را روی دندان های سالم اجرا کرد. بنابراین امور درمانی مانند عصب کشی، کشیدن دندان پوسیده یا پر کردن قسمت پوسیده، شامل دندانپزشکی زیبایی نمی باشد؛ و اگر فرد به خدمات درمانی دندانپزشکی نیاز داشت، باید ابتدا نسبت به درمان و سلامت دندان ها، اقدام کند.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

طرح لبخند در دندانپزشکی،  شامل برطرف کردن ایرادات و عیوب شکل ظاهری دندان ها است. متخصصان زیبایی دندان، با در نظر گرفتن شکل صورت، لثه و فک، به طراحی خط لبخند مناسب و شکل کلی دندان ها می پردازند و سپس اقدام به اصلاح ایرادات دندانی می کنند. از جمله نواقص و ایراداتی دندانی که در این روش برطرف می شوند، موارد زیر هستند:

دندان های شکسته، فضای خالی بیش از حد بین دندان ها، رنگ زرد، تیره و نامطلوب، دندان های کج یا روی هم افتاده، از دست دادن یک یا چند دندان و کوتاهی دندان.

اصلاح طرح لبخند

آیا با طرح لبخند فقط ظاهر دندان ها بهبود پیدا می کند؟

خیر! در اصلاح و ترمیم ظاهر دندان ها، مزایای مهم دیگری چون بهبود وضعیت جویدن و گاز زدن و بهبود تلفظ حروف در صحبت کردن، نیز حاصل می شود. از این گذشته، با اصلاح طرح لبخند ، دندان های کج، زرد رنگ و بدشکل و نامرتب، جای خود را به ردیفی از دندان های سفید و درخشان میدهند که به زیبایی در کنار هم قرار گرفته اند، به علاوه شکل کلی صورت نیز با اصلاح دندان ها، کاملاً متفاوت و زیباتر می شود؛ بنابراین، فرد حس جوانی و زیبایی بیشتری می نماید و در ارتباطات اجتماعی، حس اعتماد به نفس بیشتری پیدا میکند. 

همان طور که ملاحظه می کنید، اصلاح لبخند، تنها به شکل ظاهری دندان کمک نمی کند و فواید بیشتری دارد.

اصلاح طرح لبخند

دندانپزشک چگونه به اصلاح لبخند شما کمک می کند؟

روش های متعددی برای اصلاح لبخند وجود دارد. دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان های فرد، ممکن است چند گزینه را به شما پیشنهاد دهد که با توجه به بودجه و شرایط خود می توانید یکی را انتخاب نمایید. در اینجا به طور مختصر چند روش پر کاربرد زیبایی دندان را ذکر می‌کنیم:

بلیچینگ یا سفید کردن دندان:

بلیچینگ عبارت است از سفید کردن دندان ها با استفاده از محلول سفیدکننده ای که ماده اصلی آن، اکسید هیدروژن است. در این روش ضمن محافظت از لثه های شخص، ماده بلیچینگ، به دندان ها آغشته می‌شود. پس از مدتی، اکسید هیدروژن وارد مینای دندان شده و رنگدانه های آن را که باعث بدرنگ شدن دندان شده بود، از بین می برد.

قبل از اعمال این روش، دندانپزشک باید از سلامت و استحکام دندان ها اطمینان حاصل کند؛ زیرا ماده بلیچینگ به دلیل تخریب مینای دندان، آن را در برابر پوسیدگی آسیب پذیرتر می کند.

لمینیت یا روکش کردن دندان:

در روش لیمنت یا روکش کردن، دندانپزشک پس از اطمینان از سلامت دندان، پوسته بسیار نازک، درخشان و ظریفی از جنس سرامیک یا کامپوزیت، به روی دندان قرار میدهد. برای انجام لمینیت گاهی نیاز به تراشیدن دندان به مقدار کمی هست. گاهی هم می‌توان بدون تراش و حفظ مینای طبیعی دندان اقدام به لمینیت یا روکش دندان نمود.

لمینیت های دندانی، اگر توسط متخصص باتجربه و ماهر، کار گذاشته شده باشد، احتمال شکستگی بسیار کمتری دارند، با این حال این روکش های ظریف نیاز به مراقبت دارند.

بریج یا پل دندانی:

گاهی پیش می آید که یک دندان از دست می رود و دو طرف آن هنوز دندان های سالم وجود دارد. بریج یا پل دندانی، روشی برای پر کردن این جای خالی است. در این روش، دندانپزشک پس از قالب گیری، مقداری از دندان های سالم دو طرف را تراش میدهد، سپس از قالب تهیه شده یک سری سه تایی تهیه میکند و روی دو دندان سالم قرار میدهد. به این صورت جای دندان از دست رفته پر می شود.

ایمپلنت یا کاشت ریشه ای دندان:

ایمپلنت یا کاشت دندان نیز برای پر کردن جای دندان های از دست رفته استفاده می شود. در این روش دندان مصنوعی با پایه تیتانیوم وارد لثه شده و پس از مدت چند ماه، کاملاً به استخوان فک جوش میخورد. در این روش دندان دوام بیشتری خواهد داشت و به دندان های مجاور نیز آسیبی وارد نخواهد شد. جنس پایه این دندان ها از تیتانیوم است که با بدن انسان سازگاری دارد و به همین دلیل است که به استخوان فک جوش می خورد.

ارتودنسی:

برای دندان های نامرتب و غیر ردیف، از ارتودنسی استفاده می شود. ارتودنسی برای تمام سنین قابل انجام است. در این روش، براکت های ثابت یا متحرک توسط دندانپزشک، به روی دندان ها چسبانده می شود و پس از مدتی، دندان های بدشکل، تحت فشار براکت، به حالت عادی و ردیف و مرتب در می آیند. بهترین دندانپزشکی در غرب تهران آماده برطرف کردن مشکلاتی از این قبیل است.

لبخند بی نقص با سفید کردن دندان ها
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید