• دندانپزشکی عمومیارائه کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی
  • دندانپزشکی کودکان
  • ایمپلنتبهترین نتایج استفاده از ایمپلنت
  • ارتودنسیانجام ارتودنسی با به کارگیری پیشرفته ترین متدها
دندانپزشکی عمومی دندانپزشکی کودکان ایمپلنت ارتودنسی

قبل از روکش دندان هایتان بخوانید ؟

آیا می دانید پیش از روکش دندان می بایست بررسی های دقیقی در خصوص وضعیت دهان و دندان شما صورت پذیرد؟ دقت نمایید که عمل روکش می بایست بر طبق اصولی خاص انجام شود.

مطالعه قبل از روکش

شاید کمی عجیب باشد اما روکش یکی از مخرب ترین روش هایی است که در علم پزشکی به آن اشاره شده است. در این روش دندان شما بیشترین میزان تراش را داشته و این موضوع به دلیل وجود فضای مورد نیاز برای روکش می باشد. برای ساختن روکش نیاز به بررسی جزییات بسیار دقیقی از شمت دندانپرشک می باشد. یکی از موضوعات مهم در خصوص موقعیت دندان در فک می باشد، در صورتی که دندان شما دارای زاویه ای نامناسب در فک باشد عمل روکش نیاز به بررسی دقیق تری دارد.
میزان نسج باقی مانده در دندان و فقدان ضایعه کیست از دسته موارد مهم دیگری است که می بایست قبل از روکش رعایت شود. وجود طول مناسب ریشه در دندان یکی از موارد پر اهمیت قبل از اقدام به روکش می باشد، توجه نمایید که وضعیت لثه می بایست کاملاً سالم باشد و این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تا به این جای کار گام اول در خصوص روکش بررسی شده است.

روکش دندان

ترمیم قبل از روکش دندان

دندانپزشک می بایست ریشه دندان شما را مورد بررسی دقیق قرار دهد، اگر نیاز به عصب کشی باشد این موضوع قبل از روکش می بایست صورت پذیرد. گاهی دیده می شود که میزان نسج تخریب شده در دندان بسیار زیاد است و به پوسیدگی تاج دیده می شود. این پوسیدگی گاه به قسمت زیرین لثه می رسد و در این صورت جراحی نیاز خواهد بود. شاید این تعریف کمی دلهره آور باشد اما در واقع تنها نیاز به برداشتن مقداری از نسج لثه بوده و به این ترتیب فضا برای روکش فراهم می شود. پس از تمامی بررسی هایی که قبل از روکش عنوان شد و در صورت تأیید توسط دندانپزشک می بایست عمل قالب گیری صورت پذیرد.
گاه دیده می شود که بر اثر عصب کشی قسمت زیادی از نسج دندان از بین می رود و در این صورت می بایست به سراغ میله ای فلزی رفته که در داخل کانال دندان قرار میگیرد. این فلز به ثابت شدن روکش کمک شایانی می نماید. کلاهک قسمت دیگری از میله است که در واقع در بخش تاج بازسازی می باشد.
فرم تراش دندانی که نیاز به روکش دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در نظر داشته باشید که دندان ها می بایست در قسمت سطح جونده به صورتی تراش بخورد که روکش بتواند در جای صحیح خود قرار بگیرد. پس از تمامی موارد ذکر شده فرد می تواند برای امتحان روکش ساخته شده حاضر شود و به این ترتیب وضعیت نهایی بررسی و تأیید می شود.

روکش دندان

نکات مهم در روکش 

در دندانپزشکی زیبایی به شکل ظاهری روکش اهمیت ویژه ای داده می شود. در واقع اگر فکر می کنید که رنگ روکش مورد نظر برای شما طبیعی به نظر می رسد دندانپزشک می بایست گزینه های دیگری را به شما عرضه نماید. گاهی پس از نصب روکش قسمتی از آن بلندتر دیده می شود و در صورتی که پیگیری نشود مفصل فک شما بیشترین فشار را تحمل می نماید. به طور کلی دو نوع لایه فلزی و چینی برای روکش وجود دارد که نوعی روکش غیر زیرکونیا دارای ظاهری بسیار زیبا و درخشنده بوده و هیچ گونه حساسیتی به دنبال نخواهد داشت. دقت نمایید که عمل روکش نیاز به متخصص دقیق و حاذق داشته و این موضوع در نتیجه  مثبت و یا منفی آن نقش بسیار مهمی دارد.

روکش دندان
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید