• دندانپزشکی عمومیارائه کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی
  • دندانپزشکی کودکان
  • ایمپلنتبهترین نتایج استفاده از ایمپلنت
  • ارتودنسیانجام ارتودنسی با به کارگیری پیشرفته ترین متدها
دندانپزشکی عمومی دندانپزشکی کودکان ایمپلنت ارتودنسی

روکش دندان برای زیبایی

روکش دندانها امروزه درانواع مختلفی تولید می‌شوند و با توجه به ویژگی و هزینه‌هایی که دارند مورداستفاده قرار می‌گیرند. انواع روکش فلزی، سرامیکی و همچنین لامینت ها از این دسته از روکش ها می‌باشند.

انواع مختلف روکش دندان برای زیبایی

روکش ها برای پوشاندن معایب و همچنین بدرنگی دندان‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود که دارای انواع مختلفی ازجمله سرامیکی، فلزی و یا به‌ صورت ترکیب از هر دو نوع می‌باشد. اگر بخواهیم به این دسته از مواد به‌صورت شفاف‌تر اشاره‌کنیم می‌توانیم آن‌ها را به‌ مانند چینی‌هایی که پخته‌شده اند و روی دندان‌های قرارمی‌گیرند تصور کنیم. درست مانند ناخن مصنوعی که بر روی ناخن‌های آسیب‌دیده قرار می‌گیرد تا زیبایی را به آن‌ها ببخشد.

از این دسته از مواد که در دندانپزشکی ترمیمی نیز از آن‌ها بسیار استفاده می‌شود می‌توان به انواع لامینت و کامپوزیت‌ها اشاره نمود. قیمت هریک از این روکش‌ها نیز متفاوت می‌باشد که با توجه به مواد به‌ کار رفته در ان ها تعین می‌شود. هریک از موارد گفته‌شده از ویژگی و ترکیب‌های خاصی برخوردارند که می‌توانند باعث زیبایی لبخند شما شوند. در ادامه به توضیحات بیشتری از این موارد خواهیم پرداخت.

روکش دندان

روکش های از نوع سرامیکی

پرسلن نوعی چینی است که برای ساخت روکش دندان سرامیکی از آن استفاده می‌شود. از مزایای این دسته از روکش‌های سرامیکی می‌توان به‌ظاهر طبیعی آن‌ها اشاره نمود. از جمله ویژگی‌های بارز این دسته از روکش‌های دندان می‌توان به عدم وجود فلز در ساختار آن‌ها اشاره نمود و شاید این دلیل مناسبی برای طبیعی جلوه دادن آن‌ها محسوب شود.

البته این دسته از روکش‌های دندان برای کسانی که به وجود فلز در دهان خود حساسیت نشان می‌دهند بسیار مناسب‌تر می‌باشد. در کنار تمامی مزیت‌هایی که در رابطه با این دسته از انواع روکش ها بیان شد می‌توان به این نکته اشاره کرد که استحکام آن‌ها بسیار زیاد نبوده و درخطر شکستن قرار می‌گیرند، بنابراین در جهت زیبایی دندان‌های قدامی از آن‌ها استفاده می‌شود. پرسلن های مدرن، پرسلن جاکت کراون و همچنین روکش زیرکونیا از این دسته از روکش‌های سرامیکی می‌باشند.

روکش دندان

روکش های فلزی

نوع دیگری از انواع روکش که اغلب جنبه تزئینی دارند، روکش‌های آلیاژ فلزی می‌باشند. این دسته از روکش‌ها خود به چند نوع تقسیم می‌شوند و با توجه به نوع آلیاژی که در ان‌ها استفاده می‌شود می‌توانند قیمتی، نیمه قیمتی و یا معمولی باشند.

در نوع قیمتی اغلب از آلیاژهای گرانی همچون طلا، پلاتینیوم و چندین مورد دیگر استفاده می‌شود و در روکش‌های فلزی نیمه قیمتی اغلب بیشتر از بیست درصد آلیاژهای گران‌قیمت در ان‌ها استفاده می‌شود و در نوع آلیاژ معمولی معمولاً کمتر از بیست درصد آلیاژهای قیمتی در ان‌ها استفاده می‌گردد. این دسته از روکش‌های به جزظاهرخوبی که از آن برخوردار نیستند از مزایایی همچون عدم تراش دندان و همچنین استحکام بالا برخوردار هستند.

 روکش های از جنس لامینت

چینی پخته‌شده که به‌صورت لایه‌ای نازک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد لامینت نام دارد. این نوع مواد نیاز به تراشیدن زیاد مینای دندان ندارند و با یک تراش بسیار جزئی بر روی آن‌ها برای زیبایی ظاهری دندان‌ها قرار می‌گیرند. از مزیت‌های مهم این نوع از روکش می‌توان به رنگ طبیعی و شفاف آن‌ها شاره نمود که با استفاده از آن‌ها لبخندی زیبا را می‌توان روی چهره خود ایجاد نمود.

در دندانپزشکی زیبایی از این روکش برای اصلاح رنگ دندان‌ها و همچنین پوشاندن شکستگی در دندان‌های جلویی استفاده می‌شود. دندان‌های شما عزیزان در جلسه‌ای که متخصص برای شما تعیین خواهد نمود تراش‌خورده و قالب‌گیری می‌شود تا در جلسات بعدی این روکش‌ها روی دندان‌های شما قرار گیرند.

روکش دندان

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید