• دندانپزشکی عمومیارائه کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی
  • دندانپزشکی کودکان
  • ایمپلنتبهترین نتایج استفاده از ایمپلنت
  • ارتودنسیانجام ارتودنسی با به کارگیری پیشرفته ترین متدها
دندانپزشکی عمومی دندانپزشکی کودکان ایمپلنت ارتودنسی

جرم گیری و بروساژ دندان

جرمگیری و بروساژ دندان چیست؟

دندانپزشکی زیبایی شامل یک دست کردن دندان ها و حفظ سلامت آن ها ست. سفید کردن و جلا بخشیدن به دندان ها تاثیر بسزایی به روی زیبایی و اصلاح طرح لبخند دارد. یکی از خدمات مربوط به دندانپزشکی  جرم گیری و بروساژ دندان است. با جرمگیری دندان ها تا حدود زیادی می توان از شر زردی دندان ها خلاص شد. رسوبی که روی دندان ها و لثه قرار می گیرد را جرم می گویند. این جرم علاوه بر ظاهر نازیبایی که به دندان ها می دهد می تواند باعث آسیب به دندان ها شود و کم کم عامل پوسیدگی دندان ها می شود. مصرف سیگار، قهوه و چای تاثیر زیادی به روی زرد شدن دندان ها می گذارد. بنابر این بهترین راه این است که جهت حفظ سلامت و زیبایی، جرم دندان را از بین برد.

جرمگیری برای دندان مضر نیست

مواد غذایی به همراه بزاق دهان به روی دندان ها کم کم باعث ایجاد جرم می شوند. در ابتدا با مسواک زدن طبیعی و نخ دندان کشیدن می توان این جرم ها را از بین برد اما وقتی مقدار آن بیشتر شود و به روی دندان ها رسوب کند تنها به وسیله جرم گیری و بروساژ دندان از بین می روند. در دندانپزشکی اهمیت زیادی برای از بین بردن جرم دندان و رفع زردی دندان ها داده می شود. جرمگیری دندان یک پروسه ی درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که باید حتما توسط دندانپزشک انجام شود. دندانپزشکی علاوه بر حفظ ظاهر به سلامت دندان نیز اهمیت می دهد. بسیاری از افراد این باور غلط را دارند که جرمگیری باعث از بین رفتن مینای دندان می شود و کم کم باعث پوسیدگی دندان می شود. در واقع جرم برای دندان ها مضر است و زمینه ی پوسیدگی دندان و بیماری های لثه را بوجود می آورد نه جرمگیری. وقتی جرم به روی دندان قرار می گیرد مانند یک لایه ی عایق عمل می کند و امکان دارد شخص گرما و سرما را روی دندان ها چندان احساس نکند بعد از جرمگیری امکان دارد تا چند روز دندان های شخص نسبت به سرما و گرما دچار حساسیت شود اما این حساسیت موقت است.

خدمات دندانپزشکی زیبایی برای جرمگیری

در دندانپزشکی جهت جرمگیری دندان هایی که به صورت سطحی دچار جرم شده اند از ابزاری چون جرمگیر دندان استفاده می شود که با آن رسوب روی دندان را از بین می برند. برای جرمگیری های شدید تر دندانپزشک از ابزاری چون التراسونیک استفاده می کند که سر فلزی آن پلاک دندان را کمی از بین می برد و سپس با اسپری آب دهان را شست و شو می دهد. جرمگیری بعنوان یکی از خدمات دندانپزشکی بدون درد است زیرا آسیبی به دندان و یا لثه وارد نمی کند. اگر شخص بعد از جرمگیری به طور منظم مسواک بزند و بهداشت دهان و دندان را رعایت کند دیگر نیازی به جرمگیری نخواهد  داشت.

نقش بروساژ در دندانپزشکی 

امروزه خمیردندان های حاوی پیروفسفات تبلیغ می شود که می توانند جرم دندان و لثه را کنترل کنند اما نمی توانند جرم را از روی دندان ها از بین ببرند. استفاده از این خمیر دندان ها برای جلوگیری از تشکیل جرم به روی دندان مناسب است. در هر صورت جرمگیری تنها روش از بین بردن جرم های رسوب کرده به روی دندان است. در دندانپزشکی بعد از جرمگیری دندانپزشک از ابزاری دستی که دارای یک غلتک پلاستیکی است که همراه با نوعی خمیر به نام پروفی دندان ها را پولیش و یا بروساژ می کند. در واقع بروساژ باعث برق انداختن و زیبایی بیشتر دندان ها می شود.

مراحل جرمگیری دندان

بیمار وقتی به دندانپزشکی مراجعه می کند دندانپزشک ابتدا وضعیت دندان های او را معاینه می کند در صورت نبود مشکل دندانی و یا التهاب لثه، جرم روی دندان و یا لثه را به وسیله ی جرمگیر تمیز می کند. این کار به دلیل این است که جرم های سطحی از بین بروند تا روی دندان ها رسوب نکند. سپس به وسیله ی مسواک برقی دندان ها را به طور کامل تمیز می کند تا جرم روی دندان و لثه کاملا از بین برود. سپس دندانپزشک به وسیله ی نخ دندان های مخصوص و حرفه ای جرم بین دندان ها را از بین می برد. سپس بعد از بروساز کردن دندان ها تیمار فلوراید انجام می شود.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید