• دندانپزشکی عمومیارائه کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی
  • دندانپزشکی کودکان
  • ایمپلنتبهترین نتایج استفاده از ایمپلنت
  • ارتودنسیانجام ارتودنسی با به کارگیری پیشرفته ترین متدها
دندانپزشکی عمومی دندانپزشکی کودکان ایمپلنت ارتودنسی

مراقبت از دندان های روکش شده

روکش دندان یک نوع  پروتز است که روی دندان ثابت  قرار می گیرد. در واقع  روکش دندان یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندان های تخریب شده گذاشته می شود، تا هم جنبه حفاظت داشته و هم باعث زیبایی دندان ها شود. روکش دندان متحرک نیست و بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند بلکه ثابت است و برداشتن آن کار دندانپزشکی زیبایی است. در واقع روکش دندان یک جسم خارجی است که ورود آن باعث تغییررنگ لثه می شود. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان امکان این تغییر رنگ و تیرگی بیشتر نیز می شود. دندانپزشک در مواردی  از روکش دندان استفاده می کند که ترمیم زیادی وجود دارد، ریشه دندان دچار آسیب شده و یا ترمیم موجود احتمال شکستن دندان را بیفزاید. روکش دندان دارای دو نوع سرامیک متصل به فلز یا تمام سرامیک است. از این دو نوع هزینه روکش سرامیکی بیشتر است. دندان های روکش شده درست مانند دندان های عادی به مراقبت و نگهداری احتیاج دارند.

علت مراقبت از روکش دندان

یکی از موارد استفاده از روکش دندان محافظت از تخریب دندانی است که دارای پر کردگی وسیع است. در صورت عدم رعایت بهداشت و مراقبت روکش از پوسیدگی دندان جلوگیری نمی کند. برای عدم شکستن سرامیک روکش دندان باید از برخورد جسم سخت با دندان جلوگیری کرد. برخلاف باور عامه روکش دندان از مشکلات حاکی از عدم مراقبت در امان نیست. دندانی که ریشه ی آن آسیب دیده، دچار پوسیدگی زیادی شده و یا به دلیل پایه بریچ تخریب شده مسلما با وجود داشتن روکش نیز نسبت به سایر دندان ها به مراقبت بیشتری نیاز دارد. وقتی پوسیدگی دندان بیمار زیاد شود با لق شدن روکش دندان مواجه می شود. برای جلوگیری از این حالت تنها روش مراقبت از دندان است.

بریج چیست؟

بریج نوعی از روکش دندان است که در صورت از دست دادن یکی از دندان ها از بریج به جای لمینیت استفاده می شود. در این روش دندان های اطراف دندان نداشته برش می خورند و به عنوان پایه بکار برده می شوند. نداشتن دندان عمل جویدن و گاه صحبت کردن را با مشکل مواجه می کند. بنابراین بریج علاوه بر اصلاح طرح لبخند و صورت جویدن غذا را راحت می کند. از این نوع روکش اگر به خوب مراقبت نشود باعث تخریب و پوسیدگی دو دندان پایه نیز می شود. بهتر است دندان های سالم را تمیز نگه داشت و در بهداشت آن ها کوشا بود.

نکات بهداشتی روکش دندان

روکش دندان بعد از ساخته شدن هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشکی زیبایی ، نیاز به معاینه دارد. دندان روکش شده امکان دارد به گرما و سرما دچار حساسیت شود. این حساسیت ماه به ماه کمتر می شود و در صورتیکه هیچ گونه تغییری در میزان درد حساسیت ایجاد نشد باید به دندانپزشک مراجعه کرد شاید دندان احتیاج به عصب کشی داشته باشد. باید از برخورد روکش دندان با جسم سخت مانند پوست پسته جلوگیری کرد زیرا شکستگی سطح روکش دندان علاوه بر نازیبایی باعث تیزی دندان و آسیب به لب و زبان می شود. روکش دندان مانند بسیاری از خدمات زیبایی دندان دارای طول عمر مشخصی است. عموما در صورت مراقبت و حفظ نکات بهداشتی روکش دندان 8 تا 10 سال می تواند سالم بماند. بعد از این مدت باید روکش دندان تعویض گردد. یکی از معایب استفاده از روکش دندان احتمال شکستن دندان در موقع خروج روکش از دهان است.

 

مراقبت از دندان های روکش شده
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید