• دندانپزشکی عمومیارائه کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی
  • دندانپزشکی کودکان
  • ایمپلنتبهترین نتایج استفاده از ایمپلنت
  • ارتودنسیانجام ارتودنسی با به کارگیری پیشرفته ترین متدها
دندانپزشکی عمومی دندانپزشکی کودکان ایمپلنت ارتودنسی

باندینگ کامپوزیت چیست؟

باندینگ کامپوزیت چیست؟

داشتن دندان های سالم و یک دست علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعی می گردد. باندینگ نوعی ترمیم دندانی است که وقتی با کامپوزیت انجام شود به رنگ دندان خواهد بود. باندینگ کامپوزیت در واقع به منظور اصلاح لبخند انجام می شود. در این نوع ترمیم از چسب بخصوص دندان استفاده می شود که کامپوزیت را به روی دندان ها با استفاده از نور مخصوصی محکم می کند. روش باندینگ کامپوزیت توسط دندانپزشک متخصص انجام می شود که ظاهر دندان های آسیب دیده را به زیباترین حالت ممکن تغییر می دهد. باندینگ کامپوزیت نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند ارزان‌ تر بوده و ساختار آن درست شبیه سایر دندان ها است. این روش برای درمان ناهنجاری های دهانی چون پوسیدگی دندان، پر کردن، از بین بردن ترک خوردگی، رفع مشکل تغییر رنگ دندان، بستن فاصله و شکاف بین دندان ها و بلندتر کردن طول دندان قابل استفاده است. 

مشاوره اصلاح لبخند

یکی از رایج ترین روش های اصلاح طرح لبخند باندینگ کامپوزیت است. بیمار بعد از مراجعه به دندانپزشکی زیبایی توسط دندانپزشک مورد معاینه قرار می گیرد و بعد از بررسی عکس رادیولوژی دندان پزشک مشخص می کند که آیا مشکل ناهنجاری دندان به روش باندینگ کامپوزیت قابل درمان است یا روش های دیگر مناسب خواهد بود. در جلسه ی مشاوره دندانپزشک متخصص برای بیمار توضیح می دهد که طرح لبخند با روش باندینگ کامپوزیت چند جلسه طول خواهد کشید و هزینه ی درمان برآورد می شود. باندینگ کامپوزیت علاوه بر هزینه کم از طول درمان کوتاه تری نسبت به سایر روش های دیگر دارد. روش باندینگ کامپوزیت محدودیت های خاص خود را دارد و غالبا پزشک متخصص برای اصلاح زیبایی دندان مخصوصا دندان های جلو این روش را توصیه می کند.

 

انواع باندینگ کامپوزیت

باندینگ کامپوزیت دارای دو نوع است.

- باندینگ کامپوزیت مستقیم:‌ در این روش دندانپزشک از کامپوزیت همرنگ دندان بیمار استفاده می کند. به گونه ای که کامپوزیت به صورت مستقیم جهت اصلاح لبخند به روی دندان قرار می گیرد.

- باندیگ کامپوزیت چسبنده:‌ در این روش اصلاح طرح خنده، دندان ‌پزشک بعد از اینکه رنگ باندینگ را متناسب با رنگ دندان‌ های بیمار مشخص کرد، سطح دندان را با یک محلول اسیدی مخصوص زبر می ‌کند و بعد از آنکه این ماده از روی دندان‌ پاک شد، کامپوزیت بر روی دندان‌ ها قرار می ‌گیرد. دندانپزشک کامپوزیت را به شکل دلخواه در می آورد. این مواد با استفاده از پرتو مخصوص سفت می شود و ظاهر اصلاح دندان ها انجام می شود.  سپس  این مواد صیقل داده می شود تا ظاهر آن با سطح بقیه دندان‌ ها هماهنگ شود.

طول درمان اصلاح لبخند با باندینگ کامپوزیت

باندیگ کامپوزیت برای هر دندان یک جلسه زمان لازم دارد و هر جلسه حدود 30 تا 60 دقیقه زمان بر است. باندینگ کامپوزیت به عنوان یک روش اصلاح لبخند پر طرفدار است. این روش درمانی دائمی نیست و امکان دارد طول عمر آن 5 تا 10 سال طول بکشد بنابراین نیاز به ترمیم و بازسازی دارد. روش باندینگ کامپوزیت به مینای دندان آسیبی وارد نمی کند. دراین روش طرح لبخند نیازی به بی حسی نیست. ولی مشکلی که این روش درمانی دارد ضعیف بودن آن نسبت به روش های دیگر چون ونیر، روکش دندان و یا پر کردن است. همچنین در مقابل لک کمی ضعیف عمل می کند. دندان های باندینگ شده مانند دندان های عادی نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت می باشد. برای حفظ ظاهر زیبای دندان باید حتما روزی دوبار از مسواک و یکبار نخ دندان استفاده شود. 

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید