• دندانپزشکی عمومیارائه کلیه خدمات دندانپزشکی عمومی
 • دندانپزشکی کودکان
 • ایمپلنتبهترین نتایج استفاده از ایمپلنت
 • ارتودنسیانجام ارتودنسی با به کارگیری پیشرفته ترین متدها
دندانپزشکی عمومی دندانپزشکی کودکان ایمپلنت ارتودنسی

روکش دندان

منظور از روکش دندان

روکش دندان به طور کامل قسمت قابل رویت دندان را می پوشاند و افرادی زیادی به دلایل مختلف تمایل به استفاده از روکش دندان را دارند. قبل از اینکه تکنولوژی دندانپزشکی پیشرفت کند، تنها راه برای مقابله با یک دندان آسیب دیده یا پوسیدگی شدید، کشیدن دندان بود. به لطف دندانپزشکان کنونی روکش دندان راه حلی برای نگه داشتن این نوع دندان ها می باشد و می تواند از ناراحتی و عواقب کشیدن دندان جلوگیری کرد. منظور از روکش دندان در واقع سرپوشی به شکل دندان می باشد که بر روی دندان قرار گرفته و آن را می پوشاند. اغلب روکش دندان و یا بریج دندان مثل دندان مصنوعی پروتزهای متحرکی نیستند که شما بتوانید آن‌ها را هر روز از دهان خود بیرون آورده و تمیز کنید، در اصل یک پروتز ثابت است که بر روی سطح دندان چسبانده می گردد و فقط دندان پزشک شما قادر است تا روکش دندان را جدا کند.

علت استفاده از روکش دندان:

 • برای بازگرداندن دندان شکسته یا آسیب دیده 
 • برای اضافه کردن قدرت به دندان تضعیف شده
 • جایی که یک دندان تخریب شده و برای پر شدن از دست رفته است
 • برای بهبود ظاهر زیبایی دندان ها
روکش دندان از انواع مواد مختلف ساخته شده است. برخی از روکش های دندان فلز رنگ هستند، در حالی که برخی از روکش های به نظر می رسد مانند دندان های طبیعی.به اختصار بای انواع روکش آشنا می شویم


آشنایی با انواع روکش دندان

 • روکش های تمام فلزی
 • آلیاژهای قیمتی
 • آلیاژهای نیمه قیمتی
 • آلیاژهای معمولی
 • روکش سرامیکی دندان
 • تمام سرامیک
 • پرسلن جاکت کراون
 • پرسلن های مدرن
 • روکش زیرکونیا
 • روکش های PFM ترکیب سرامیک و فلز (روکش چینی، باند شده به فلز)
 • روکش دندان زیرکونیوم

مراقبت از روکش دندان به طرز صحیح

دندان های روکش شده نیاز به رعایت یک سری اصول بهداشتی غذایی دارد. مراقبت از روکش دندان سبب افزایش طول عمر آن خواهد شد.

گام اول مراقبت از روکش دندان

روکش دندان سبب زیبایی ظاهری و سهولت در غذا خوردن و جویدن می شود. اما برای افزایش طول عمر روکش دندان می بایست یک سری از قوانین رعایت شود.
در ابتدا در نظر داشته باشید که روکش دارای جنس سخت و البته با آستانه تحمل مشخص است. به این معنی که در جویدن می بایست کمی دقت نظر داشته باشید و آرامش را در جویدن لحاظ نمایید.
روکش در برابر مواد غذایی بسیار سخت از جمله آجیل احتمال شکست دارد این موضوع سبب می شود که تا حد امکان این نوع غذا را به حداقل رسانده و یا به صورت خرد شده مورد استفاده قرار دهید.
دقت نمایید که شرایط مراقبت از دندان روکش شده هیچ تفاوتی با دندان طبیعی شما ندارد و باز هم در معرض پوسیدگی هستید، رعایت تمامی اصولی در خصوص دندان طبیعی در روکش دندان نیز لحاظ شده است.

رعایت بهداشت روکش دندان

دندان هایی که روکش شده اند در معرض پوسیدگی هستند، مسواک زدن روزانه به شکل صحیح از مسائل مهم در خصوص انواع دندان های روکش شده می باشد. گاه دیده می شود که فرد روزانه چندین بار مسواک میزند اما باز هم دچار پوسیدگی می شود، دقت نمایید که نوع مسواک زدن اهمیت ویژه ای دارد. عدم رعایت اصول دقیق بهداشت دهان عمر روکش شما را بسیار کمتر می نماید.
استفاده از دهان شویه برای نظافت دهان و دندان شما می بایست طبق نظر پزشک باشد. گاه میزان مواد موجود در دهان شویه باعث آسیب به روکش دندان شما خواهد شد. در بررسی های اخیر نشان داده شده است که چکاپ دندان های طبیعی و روکش شده هر 6 ماه یکبار سبب می شود که از هزینه های احتمالی در این خصوص در امان باشید. دقت نمایید که هرچه دقت نظر بیشتری در این خصوص داشته باشید حتی می توانید دندان های خود را تا حد بسیاری بهبود دهید.
مراقبت از روکش کاری ساده و در عین حال دقیق است. اگر عادت به دندان قروچه دارید می بایست این عادت را کم نموده و یا از محافظ مخصوص استفاده نمایید، دندان قروچه به عمد و یا سهو مخصوصاً در خواب فشار زیادی به دندان روکش شده وارد می نماید و احتمال لب پریدگی و شکست در آن بسیار زیاد است. توجه نمایید که نوع روکش استفاده شده نیز در دوام آن نقش بسیار مهمی دارد.
از خوردن غذاهای حاوی رنگدانه پرهیز کنید، نوشیدنی های سرد و گرم احتمال درد لحظه ای و البته زود گذر را خواهند داشت.

در ادامه به توضیح مختصری درباره هر یک از انواع روکش های فوق می پردازیم:

روکش دندان تمام فلزی

تمام بخش پوششی از فلز ساخته شده که با توجه به نوع فلز بکار رفته شده در آلیاژ ،می تواند سفید رنگ یا زرد باشد. این روکش دندان بهترین نوع روکش دندان می باشد، زیرا تراش دندان اصلی شما بسیار کم می باشد به همین دلیل موجب ساییده شدن دندان های دیگر نمی گردد و چون کاملاً فیکس دندان می شود، عمر و ماندگاری بالایی خواهد داشت. و فقط یک عیب دارد و آن نیز نازیبا بودن ظاهر آن است.

روکش دندان از نوع سرامیکی

روکش های سرامیکی در یک آزمایشگاه ساخته می شوند و لایه را با لایه ایجاد می کنند. روکش های سرامیکی ظاهر ظریف و زیبایی به دندان می دهد و باعث نشان دادن طبیعی می شود که انتخاب مناسبی برای دندانی جلو می باشند. به این دلیل طبیعی بنظر می رسند چون فلزی در زیر آن استفاده نشده است و اگر کسی به آلیاژهایی که در فلز وجود دارد آلرژی داشته باشد، می تواند از روکش های سرامیکی استفاده کند. اما توجه داشته باشید که ساختار این نوع روکش دندان بسیار ضعیف است. به همین خاطر فقط در دندان های قدامی که زیبایی حائز اهمیت است استفاده می شوند.
روکش دندان PFM ترکیب سرامیک و فلز امروزه استفاده از این نوع روکش در مطب های دندانپزشکی زیبایی بسیار رایج است. قسمت فلزی آن دور تا دور دندان را می پوشاند و استحکام روکش محسوب می شود و چینی روی آن نیز زیبایی روکش است. استحکام آن در مقایسه با روکش سرامیکی بیشتر است. ماندگاری این روکش ها از روکش دندان تمام فلز کمتر و از روکش دندان تمام سرامیک بیشتر است.

روکش دندان زیرکونیوم

زیرکونیا یک فلز است که به عنوان عضو خانواده تیتانیوم طبقه بندی شده و در سراسر جهان استخراج می شود. این در صنایع دستی و وسایل الکتریکی در میان محصولات دیگر یافت می شود. و دوام زیرکونیا شناخته شده است، و آن را محصول ایده آل برای استفاده در روکش های دندان، به ویژه تاج خلفی که نیاز به قدرت زیادی برای جویدن و آسیاب کردن مواد غذایی است کاربرد دارد.

استفاده از زیرکونیوم مزایای بسیاری برای ساخت روکش دندان دارد که عبارتند از:

 • فوق العاده سخت هستند
 • می تواند در مقابل سایش و پاره شدن مقاومت کند
 • به اندازه کافی شفاف و شبیه به دندان های طبیعی هستند
 • نیازی به فیوز فلزی نیست
 • قابل تنظیم، شکل و رنگ می باشد
 • بیو سازگار می باشد
اثرات زیبایی شناختی از روکش دندان زیرکونیا باید بزرگترین مزیتی باشد که می تواند به آن بدهد. مهم این است که شما روکش دندانی داشته باشید که طبیعی به نظر می رسد، مخصوصا اگر آن را در دندان های جلو قرار دهید و در کنار دندان های طبیعی دیده می شود مناسب ترین روکش دندان زیرکونیا پیشنهاد می شود البته متخصص دندانپزشک بهترین روکش دندان را برای هر فرد در نظر می گیرد.
روکش دندان
  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید